Ježek se na zimu ukládá k zimnímu spánku a navíc je to sympatické zvíře - stává se tak oblíbeným námětem dětského podzimního tvoření :-). Při troše fantazie lze vidět ježečka i v otisku dětské dlaně a tak jsme se pustili do tvoření. Inspirujte si a vytvořte si ježečka. Je to skvělá vzpomínka na malé ruce našich dětí.
Materiál a pomůcky na tvoření: Na otisky: prstové barvy (hnědá, bílá, černá na ježečka a žlutá, zelená, červená na listí); několik papírů A3 (lepší je připravit si více papírů, děti většinou tiskají rády, my vždycky několik papírů zničíme než se povede něco vyrobit :-); paleta (stačí víčko od nanuku). Doporučuji tvořit někde, kde je umyvatelný povrch v pracovním oblečení a k ruce si dát vlhčené kapesníčky nebo utěrku na utření rukou. Je třeba počítat s tím, že barvy budou opravdu všude ;-). Na razítka: vykrajovačky s podzimními motivy (lístečky, hřib apod.), brambora, nůž.
Jak na tvoření:
- Nejdříve vyrobte razítka. Do rozpůlené brambory se zatlačí vykrajovačka, která nám vytvoří plochu razítka. Vykrajovačku se nechá vtlačená do brambory a nožíkem se odkrájí přebytečné kousky brambory. Jasně, bramborová razítka všichni známe a tak je to primitivní nápad, ale dříve jsem poměrně nešikovně se snažila tvar razítka do brambory vrýpat špičkou nože a vyšel mi většinou nějaký patvar ;-). Vykrajovačky toto elegantně řeší :-).
- Když jsou hotová razítka, pusťte se do otisků. Dobré je nanést barvy na paletku a to co chceme obtisknout, v barvě na paletce namočit. U bramborových razítek je třeba dávat pozor, abychom se nenaneslo na razítko hodně barvy, obrysy pak začnou splývat.
- Pro otisk ježečka se natřou dlaně hnědou prstovou barvou a ručičky se otisknou. Na ukazováček si nabarvíme bílou prstovou barvou a vyrobíme bělmo očí. Černou barvou ukazováčkem se dodělá očičko a udělá se čumáček.
- Je možné použít i otisky listí. Obrázek jsem dělala s naším 20-měsíčním batoletem a pro dceru je určitě jednoduší namočit v barvě bramboru (je akorát do ruky) než obtiskávat tenoučký lísteček.