Dnes slaví : Lucie Zítra slaví : Lýdie

Ježek se na zimu ukládá k zimnímu spánku a navíc je to sympatické zvíře - stává se tak oblíbeným námětem dětského podzimního tvoření :-). Při troše fantazie lze vidět ježečka i v otisku dětské dlaně a tak jsme se pustili do tvoření. Inspirujte si a vytvořte si ježečka. Je to skvělá vzpomínka na malé ruce našich dětí.

Materiál a pomůcky na tvoření: Na otisky: prstové barvy (hnědá, bílá, černá na ježečka a žlutá, zelená, červená na listí); několik papírů A3 (lepší je připravit si více papírů, děti většinou tiskají rády, my vždycky několik papírů zničíme než se povede něco vyrobit :-); paleta (stačí víčko od nanuku). Doporučuji tvořit někde, kde je umyvatelný povrch v pracovním oblečení a k ruce si dát vlhčené kapesníčky nebo utěrku na utření rukou. Je třeba počítat s tím, že barvy budou opravdu všude ;-). Na razítka: vykrajovačky s podzimními motivy (lístečky, hřib apod.), brambora, nůž.

Jak na tvoření:

 • Nejdříve vyrobte razítka. Do rozpůlené brambory se zatlačí vykrajovačka, která nám vytvoří plochu razítka. Vykrajovačku se nechá vtlačená do brambory a nožíkem se odkrájí přebytečné kousky brambory. Jasně, bramborová razítka všichni známe a tak je to primitivní nápad, ale dříve jsem poměrně nešikovně se snažila tvar razítka do brambory vrýpat špičkou nože a vyšel mi většinou nějaký patvar ;-). Vykrajovačky toto elegantně řeší :-).
 • Když jsou hotová razítka, pusťte se do otisků. Dobré je nanést barvy na paletku a to co chceme obtisknout, v barvě na paletce namočit. U bramborových razítek je třeba dávat pozor, abychom se nenaneslo na razítko hodně barvy, obrysy pak začnou splývat.
 • Pro otisk ježečka se natřou dlaně hnědou prstovou barvou a ručičky se otisknou. Na ukazováček si nabarvíme bílou prstovou barvou a vyrobíme bělmo očí. Černou barvou ukazováčkem se dodělá očičko a udělá se čumáček.
 • Je možné použít i otisky listí.  Obrázek jsem dělala s naším 20-měsíčním batoletem a pro dceru je určitě jednoduší namočit v barvě bramboru (je akorát do ruky) než obtiskávat tenoučký lísteček.

výtvarný nápad pro děti na podzim, otisky dlaní, tvoření s dětmi na podzim - ježek, nápady pro prstové barvy

výtvarný nápad pro děti na podzim, otisky dlaní, tvoření s dětmi na podzim - ježek, nápady pro prstové barvy

výtvarný nápad pro děti na podzim, otisky dlaní, tvoření s dětmi na podzim - ježek, nápady pro prstové barvy

Tipy na výchovu dětí

 • Jak pomoci dětem vybudovat zdravé pracovní návyky?

  Už kolem tří let věku dítěte se začíná rozvíjet vůle. Vůle je ta složka osobnosti, která nám pomáhá překonávat překážky,

  ...
 • 10. rad k výchově

  Výchova dítěte může být velmi komplikovaná a zároveň je velmi důležitá. Možná, že taková dokonalá výchova dítěte ani neexistuje. Já jsem

  ...
 • Inteligence a rozvoj dítěte

  Péče v prvních dvanácti měsících života dá dítěti často mnohem víc pro jeho rozvoj než celých

  ...

Říkanky pro děti

 • 40 našich nejoblíbenějších

  1. Antoši, máš kocoura na koši! Kocour spadne z koše, porazí Antoše!

  2. Kadla, Kadla, z půdy spadla, natloukla si

  ...
 • Můj andělíček

  Andělíčku, můj strážníčku,

  opatruj mi mou dušičku,

  opatruj ji ve dne, v noci,

  od zlého i od

  ...
 • Jirka

  Jede Jirka na koze,

  bačkory má na noze,

  na bačkorách ostruhy,

  spadl s kozou do struhy.

Nechejte si zasílat novinky