Dnes slaví : Jeroným Zítra slaví : Igor

Podzimní nápady, tvoření na podzim, jak vydlabat dýni na Halloween, tvoříme s dětmi na podzimZvyk dlabat dýně má původ v irské legendě o Jackovi, který za svého života tak hřešil, že po smrti musí bloudit v dýni a svítit si svíčkou na cestu. Na konci října se už brzy stmívá a světlo, které se line z vydlabané dýně, vypadá ve tmě opravdu efektně. Navíc legenda není bez zajímavosti a proto jsme pustili do dlabání dýně taky. Inspirujte se nápadem na tvoření a vydlabejte si s dětmi na Halloween dýni.

Materiál a pomůcky na tvoření: dýně, nůž, lžička na dlabání, svíčka.

Jak tvořit:

 • Vzhledem k premiéře dlabaní jsem nevěděla, kde dýni koupit. My jsme se pro ni nakonec vypravili na trh, ale dýně jsem viděla i místní malé zelenině a jednom hypermarketu. Dýně lze sehnat v různých velikostech a podobách. Vzhledem k malometrážnímu bytu jsem usoudila, že dýně 7,5 kg nejspíš nebude úplně vhodná :-). Koupili jsme malé dýně ve velikosti okrasných, i ty se dají dlabat.
 • Uřízněte vrchní část dýně tak, aby jste mohli vydlabat vnitřek dýně.
 • Vydlabejte vnitřek dýně.
 • Rozmyslete si, jaký "obličej" dýni vyříznete. Otvory by měly být přiměřeně velké, aby jimi procházelo světlo svíčky.
 • Dejte dovnitř svíčku - pamatujte, že pracujete s "varchlatým" svícnem. Dbejte na bezpečnost. Nenechávajte dýni s hořící svíčkou nikde bez dozoru. A pod svíčku dejte nejlépe podložku, u které je pravděpodobnost, že "nechytí". Mám poměrně špatnou zkušenost, ono to opravdu kolikrát hoří :-).

  A při dlabaní jsem zjistila, že 3-letá dcera vlastně dýni nezná, malé žluté okrasné dýně si spletla s citronem ;-).  Takže proběhlo i rozšíření obzoru :-).

Podzimní nápady, tvoření na podzim, jak vydlabat dýni na Halloween, tvoříme s dětmi na podzim

 

Tipy na výchovu dětí

30. září 2023

 • Přiznání rodičů: Co se jim honí v hlavách?

  Mnoho rodičů, při pohledu na své dítě v určité situaci, má myšlenky které nejsou zrovna „košér“. Přesto tady jsou a zažívají je

  ...
 • Dvě malé děti, aneb jak to všechno zvládnu!?

  Maminky, které očekávají druhý přírůstek do rodiny zažívají ačkoliv velmi šťastné, tak i velmi náročné období. Některé však mají spousty otázek a pochybností nejen z

  ...
 • Šikana: Jak jí předcházet?

  Když se problémy ve třídě začnou řešit teprve ve chvíli, kdy je některé z dětí šikanováno, je už pozdě. Důležité je podchytit vše ještě v zárodku a ihned řešit.

  ...

Říkanky pro děti

30. září 2023

 • 40 našich nejoblíbenějších

  1. Antoši, máš kocoura na koši! Kocour spadne z koše, porazí Antoše!

  2. Kadla, Kadla, z půdy spadla, natloukla si

  ...
 • Můj andělíček

  Andělíčku, můj strážníčku,

  opatruj mi mou dušičku,

  opatruj ji ve dne, v noci,

  od zlého i od

  ...
 • Jirka

  Jede Jirka na koze,

  bačkory má na noze,

  na bačkorách ostruhy,

  spadl s kozou do struhy.

Nechejte si zasílat novinky