Dnes slaví : Milada Zítra slaví : Apolena

Podzimní nápady, tvoření na podzim, jak vydlabat dýni na Halloween, tvoříme s dětmi na podzimZvyk dlabat dýně má původ v irské legendě o Jackovi, který za svého života tak hřešil, že po smrti musí bloudit v dýni a svítit si svíčkou na cestu. Na konci října se už brzy stmívá a světlo, které se line z vydlabané dýně, vypadá ve tmě opravdu efektně. Navíc legenda není bez zajímavosti a proto jsme pustili do dlabání dýně taky. Inspirujte se nápadem na tvoření a vydlabejte si s dětmi na Halloween dýni.

Materiál a pomůcky na tvoření: dýně, nůž, lžička na dlabání, svíčka.

Jak tvořit:

  • Vzhledem k premiéře dlabaní jsem nevěděla, kde dýni koupit. My jsme se pro ni nakonec vypravili na trh, ale dýně jsem viděla i místní malé zelenině a jednom hypermarketu. Dýně lze sehnat v různých velikostech a podobách. Vzhledem k malometrážnímu bytu jsem usoudila, že dýně 7,5 kg nejspíš nebude úplně vhodná :-). Koupili jsme malé dýně ve velikosti okrasných, i ty se dají dlabat.
  • Uřízněte vrchní část dýně tak, aby jste mohli vydlabat vnitřek dýně.
  • Vydlabejte vnitřek dýně.
  • Rozmyslete si, jaký "obličej" dýni vyříznete. Otvory by měly být přiměřeně velké, aby jimi procházelo světlo svíčky.
  • Dejte dovnitř svíčku - pamatujte, že pracujete s "varchlatým" svícnem. Dbejte na bezpečnost. Nenechávajte dýni s hořící svíčkou nikde bez dozoru. A pod svíčku dejte nejlépe podložku, u které je pravděpodobnost, že "nechytí". Mám poměrně špatnou zkušenost, ono to opravdu kolikrát hoří :-).

    A při dlabaní jsem zjistila, že 3-letá dcera vlastně dýni nezná, malé žluté okrasné dýně si spletla s citronem ;-).  Takže proběhlo i rozšíření obzoru :-).

Podzimní nápady, tvoření na podzim, jak vydlabat dýni na Halloween, tvoříme s dětmi na podzim

 

Tipy na výchovu dětí

Kanál nebyl nalezen

Říkanky pro děti

Kanál nebyl nalezen

Nechejte si zasílat novinky