Tea bag folding je skládání čajových sáčků technikou origami. Čajové sáčky jsou vlastně výborný "odpad" pro tvoření. Může být krásně barevný a pokud začnete čajové sáčky sbírat například v organizaci, můžete nashromáždit spoustu tvořivého materiálu. Různé značky čajů mají různé velikosti přebalů (zjistila jsem, že například Pickwick má větší sáčky než Teakanne :-). S většími přebaly se lépe pracuje, ale i tak je to vlastně drobná, titěrná práce vyžadující dávku trpělivosti. Přiznávám, že naše děti (3 a 6 let) složitější tvar nesloží - na posledních fotografiích ale uvidíte, že i ony si čajovými obaly pohrály :-). A určitě je baví aranžovat již vzniklé tvary :-). Vzniklé tvary můžete použít na výrobů přání anebo třeba záložek. Tento článek můžeme chápat jako seznámení s technikou a taky na změnu pohledu na čajové sáčky - určitě si s nimi vyhrajete :-).
Na začátku je třeba nasbírat čajové sáčky - je dobré vidět v čajovém přebalu materiál :-). Dobrý český popis, jak postupovat krok za krokem, můžete najít: tady. Pointa je v tom, že si z přebalů vytvoříte čtverce (no spíš čtverečky), které pak se dále skládají. Návody různě uvádí, že z jednoho sáčku můžete vytvořit více čtverečků - já ale používám jen ty největší a nejhezčí čtverečky a tak mám velkou spotřebu - na jednu hvězdičku potřebuji i 8 čajových sáčků.
Tady můžete vidět, jak to dopadá, když se v domácnosti konzumuje jen zelený čaj :-):-) a že jsem se snažila nasbírat i ty krásně barevné sáčky z ovocných čajů :-).
Schémata a inspiraci na skládání najdete pod klíčovými slovy: tea bag foldig instructions, tea bag folding.
A tady vlastnoruční a spontánní nápady dětí. Děti mi velice ochotně pomáhaly stříhat, pokud hledáte, co dát dětem na stříhat, tak čajové přebaly jsou určitě cesta. Děti si lepily čajové sáčky do řad a podle svých schopností si zkoušely skládat.
A tady pokus o jednu minivlaštovku :-).
Takhle může vypadat přání: