Dnes slaví : Jeroným Zítra slaví : Igor

tvořivá recyklace, tvoříme s dětmi, tvoříme z ruliček toaletního papíru, tvoříme zvířátkaChcete si vyrobit zvířátka, jak je vyrobit tak, aby byla "3D"? Zkuste zvířátka z ruliček toaletního papíru. Zrecyklujete tak vhodný odpad. Děti tvořily zvířatka - kočičku  v mateřském centru (vyráběly děti ve věku 4r., 2 r. a 1,5 r. s dopomocí rodičů) a byla jsem překvapená, jak si děti s vyrobenou kočičkou hrály stavěly ji ohrádku a měly z ní opravdu radost.

Materiál na tvoření: tvrdý papír nebo karton (já jsem použila obal od pizzy ;-), rulička wc papíru  a něco čím budete kočičku zdobit (vzhledem k věku dětí jsem použila opět tupování prstovými barvami). Pomůcky na tvoření: nůžky, fix (další závisí na tom, čím si kočičku budete chtít nazdobit - obrus na stůl, zástěrky, čistící ubrousky).

Jak tvořit:
 • Z papíru si vystřiheme tvar kočky (v knížce "100 inspirací z Ekoateliéru" je šablona). Je nutné vystřihnout dvě stejné části, aby kočka stála (tuto podmínku jsme splnila tak, že jsem dala dva papíry na sebe a vystřihla obě kočky najednou (jsem prostě líná :-). Kočky se různě dozdobí. Nazdobené kočičky si slepíme, ale jen horní část: hlavičku a tělo. Nožičky musí zůstat neslepené (já jsem je slepila ke "kolenům") a musí stát mírně od sebe, aby kočka udržela balanc :-).
 • Pokud nemáte šablonu z knihy, můžete si poradit i jinak: papír prostě přeložíte a načrtnete na papír tvar těla zvířátka (viz nákres). Přehyb papíru je páteří zvířátka. Tělo vystřihneme. Ze zbytku papíru si hlavičku a ocásek. Tento způsob se mi zdá pro hodně malé děti i lepší. Při použití prvního způsobu se zdobí obě těla kočky zvlášť a při tvoření vznikal docela zmatek, která část se má nabarvit. Pokud je tělo tvořené přehybem, nemůžete se splést :-) :-).
 • Kočku dozdobíme. Pro malé děti jsem měla připravené barvy na paletě a houbičku. Děti namáčely houbičku v barvě a otiskávaly houbičku na tělo kočky. Domalujte kočce, co potřebujete :-).
 • Pak si můžete pohrát s ruličkou od WC papíru.  Ruličku rozstřihneme a "nasadíme" kočce na záda. Kočka tak získává "3D" tělíčko :-).
 • Nemusíte se omezit na výrobu kočky, ztvárnit tak můžete jakékoliv zvířátko.

tvořivá recyklace, tvoříme s dětmi, tvoříme z ruliček toaletního papíru, tvoříme zvířátka

P.S. Jak jsem objevila tento nápad. Někdy jsou cesty inspirace složité. Nejdřív přišla s žirafou z ruliček od toaletního papíru dcera ze školky. Líbilo se mi to moc. Pak jsem našla tvoření zvířátek z wc papíru na tvorive.estranky.cz. Tam jsem taky objevila odkaz na knížku 100 inspirací z Ekoateliéru. Knihu jsem sháněla a shodou okolností jsem objevila i další knihu, která výrobu zvířatek popisuje, i když trochu jinak.

Použité zdroje:

 • Dusseldorfová, E. Velká kniha pro malé mistry. Euromedia Group - Ikar a knižní klub, 2000. (Z této knihy je schéma.)
 • Horová, J. 100 inspirací z ekoateliéru. Praha: Portál, 2010.

 

Tipy na výchovu dětí

30. září 2023

 • Přiznání rodičů: Co se jim honí v hlavách?

  Mnoho rodičů, při pohledu na své dítě v určité situaci, má myšlenky které nejsou zrovna „košér“. Přesto tady jsou a zažívají je

  ...
 • Dvě malé děti, aneb jak to všechno zvládnu!?

  Maminky, které očekávají druhý přírůstek do rodiny zažívají ačkoliv velmi šťastné, tak i velmi náročné období. Některé však mají spousty otázek a pochybností nejen z

  ...
 • Šikana: Jak jí předcházet?

  Když se problémy ve třídě začnou řešit teprve ve chvíli, kdy je některé z dětí šikanováno, je už pozdě. Důležité je podchytit vše ještě v zárodku a ihned řešit.

  ...

Říkanky pro děti

30. září 2023

 • 40 našich nejoblíbenějších

  1. Antoši, máš kocoura na koši! Kocour spadne z koše, porazí Antoše!

  2. Kadla, Kadla, z půdy spadla, natloukla si

  ...
 • Můj andělíček

  Andělíčku, můj strážníčku,

  opatruj mi mou dušičku,

  opatruj ji ve dne, v noci,

  od zlého i od

  ...
 • Jirka

  Jede Jirka na koze,

  bačkory má na noze,

  na bačkorách ostruhy,

  spadl s kozou do struhy.

Nechejte si zasílat novinky