Dnes slaví : Milada Zítra slaví : Apolena

výroba originální a pestrého papíru, tvoření s dětmi, výtvarné nápady pro děti.Potřebujete originální a pestrý papír? Někdy potřebujeme papír, jaký běžně neseženeme. Můžeme si ho nazdobit vlastním způsobem: skládáním a namáčením do barevné kapaliny- je to taková "papírová batika". Zkoušela jsem to za asistence dvou našich dětí, barvit papír je velice bavilo. Je zábavné pozorovat, jak barva vytváří skvrny na papír. Nutno ale říci, že barva může být všude a opravdu barví. Doporučuji proto, buď barvit s maximální obezřetností nebo venku za hezkého počasí.
Využití je různorodé: papír můžete použít na výrobky, které mají být pestrobarevné nebo třeba jako originální balící papír.

Pozn.: Nápad je z knihy Jackson, P., Franková, V., Každý to zvládne. Origami a jiné výrobky z papíru. Praha: Václav Svojtka: 1999. st.42-45. Z této knihy jsem bylo použito také schéma. Návod a postup je zpracovaný podle návodu v této knize.


Materiál a pomůcky pro tvoření:
 • Bílý hedvábný papír (Po informaci, že barevné hedvábné papíry jsou barevně nestálé, jsem používala jen bílý hedvábný papír).
 • Plastová miska (nejlépe taková, kterou po použití můžete vyhodit),
 • Potravinářské barvy nebo textilní barvy DUHA, něco savého (papírové kuchyňské utěrky nebo ubrousky).
 • Uzaviratelnou skleničku (pokud si budete chtít barvu schovat).
 • A ochranné pomůcky: gumové rukavice, pracovní ubrus, zástěrky a mějte po ruce čístící ubrousky.
Jak tvořit:
 • Promyslete si, na co papír budete potřebovat a jaký rozměr potřebujete. Vzory vypadají nejlépe, pokud jsou naskládány, už na rozměr, který potřebujete. Ze začátku jsem si myslela, že nabarvím jeden velký arch, který rozstříhám na malé - ale vzor nebyl symetrický, nebylo to hezké.
  Poskládejte z hedvábného papíru klasickou harmoniku. Ta se nám osvědčila nejlépe a harmoniku poskládejte na čtverečky.
  Rozpusťte barvu v nádobce - nejlepší zkušenost jsem měla s barvami na vajíčka OVO nebo textilními DUHA.
  Namočte poskládaný papír v misce s obarvenou kapalinou a nechte trochu vsáknout.
  Zbytek vody z papíru vymáčkejte do ubrousku, kuchyňské utěrky nebo novin.
  Mokrý papír se snadno trhá! Proto ho buď nechte trochu proschnout složený nebo ho rozkládajte s maximální opatrností.
 • Když chcete papíry více barevnější: můžete nabarvit, usušit, znovu poskládat. Můžete si nachystat více misek, ve kterých máte různé barvy kapaliny a každý roh poskládaného papíru namočte v jiné misce.
 • Pokud Vám zbyla barva, určitě ji nevylévejte. Nalejte si ji do uzaviratelné skleničky. Můžete ji zase použít třeba na barvení písku.
 • Papíry můžete použít třeba na výrobu motýlka.

 

Tipy na výchovu dětí

Kanál nebyl nalezen

Říkanky pro děti

Kanál nebyl nalezen

Nechejte si zasílat novinky