Dnes slaví : Helena Zítra slaví : Ludvík

Vytvořte si s dětmi svěží jarní dekoraci – zasejte osení nebo řeřichu. Setím osením se bavíme už několik let, je osvěžující vidět po zimě něco zeleného :-). Pokud osení zasadíte trochu méně tradičně, třeba do skořápek od vajíček, vyrobíte si působivé jarní aranžmá.  Mimo vlastního kreativního tvoření, tak absolvujete zajímavý biologický pokus :-)

Materiál a pomůcky na tvoření: Semínka trávy nebo obilí (někdy už přímo v květinářství mohou nabízet „Velikonoční osení“). Můžete také zasít řeřichu. Hlína. Květináč nebo miska.

Jak tvořit:

 • Osení zasaďte do misky a pravidelně se zalévejte.  Po  7 dnech má být osení cca 10 cm vysoké. Pokud si chcete vypěstovat řeřichu, stačí semínka nasypat do misky s vlhkou vatou. Řeřicha roste ještě rychleji než osení. Když vyroste, můžete ji zkonzumovat, je plná vitamínů. 

Další nápady pro tvoření:

 • Zasaďte semínka do průhledné plastové misky. Můžete se pak dívat, jak semínka klíčí a proráží si cestu. Pokud misku zvednete, jde dobře vidět, jak přibývají kořínky.
 • Pokaždé když osení povyroste, udělejte na špejli čárku a k tomu připište datum. Budete přesně vědět, o kolik osení povyrostlo od minula.
  Vyrobte zápichy s jarními motivy.
 • Zasejte osení do skořápky od vajíčka.

 Tvoření s dětmi, tvoření velikonoční dekorace, jarní osení, osení ve skořápce od vajíčka.

 

 

Tipy na výchovu dětí

Říkanky pro děti

 • 40 našich nejoblíbenějších

  1. Antoši, máš kocoura na koši! Kocour spadne z koše, porazí Antoše!

  2. Kadla, Kadla, z půdy spadla, natloukla si

  ...
 • Můj andělíček

  Andělíčku, můj strážníčku,

  opatruj mi mou dušičku,

  opatruj ji ve dne, v noci,

  od zlého i od

  ...
 • Jirka

  Jede Jirka na koze,

  bačkory má na noze,

  na bačkorách ostruhy,

  spadl s kozou do struhy.

Nechejte si zasílat novinky