Dnes slaví : Milada Zítra slaví : Apolena

tvoříme ze slaného těsta

Ráda tvořím ze slaného těsta. Slané těsto je pro mě důkazem, že z běžných levných zdrojů se dají vytvořit krásné věci. 

 Výrobky ze slaného těsta se dají skladovat delší čas. Díky velkému obsahu soli by se do díla neměl dostat hmyz. Recept na těsto: 1 díl hladké mouky, 1 díl soli, ½ dílu vody (vodu přidáváme postupně). Vzniklé těsto musí být konzistentní, nedrobivé.

 Materiál a pomůcky na tvoření:

  • Slané těsto,  vykrajovačky, plech na pečení, slámka, pečící papír, temperové (vodové) barvy, štětec.

Jak tvořit:

  • Ze slaného těsta se dá vytvořit spousta věcí: ozdoby na stromeček, ale také různé svícínky, drobné dárečky.
  • Nejjednodušší způsob, jak vytvořit drobnosti,  je použití vykrajovaček na cukroví. Z těsta vyválíme placku. Pozor: placka musí být silná cca 0,5 -1 cm, aby se nám výrobek nerozlomil. Z rozváleného těsta prostě vykrojíte potřebný tvar. Máme-li v plánu ozdoby věšet, udělejte do těsta  udělat slámkou dírky. Chceme-li mít výstavnější kousky, můžeme tvořit přímo na pečícím papíře. (Složitější výrobky se mohou při přenášení na plech zdeformovat. Třeba rybičku jsme tvořily s dcerou přímo na papíře.)
  • Výrobky mohou mít i "přírodní vzhled". Toho docílíme tak, že do těsta ještě před pečením napícháme hřebíčky, nové koření a potřeme rozšlehaným vejcem.
  • Hotové výrobky sušíme v otevřené troubě asi dvě hodiny ( já jsem je sušila v mírně nahřáté troubě), jde o to, aby se nespálily. Doba sušení závisí na tloušťce a velikosti výrobků.
  • Máme-li usušeno, můžeme výrobky nabarvit temperovými barvami. Můžeme použít i vodové barvy. Je třeba ale mít na paměti, že výrobky jsou jen z těsta, velká vlhkost je může rozmočit. 

tvoříme ze slaného těsta

tvoříme ze slaného těsta

tvoříme ze slaného těsta

 

 

Tipy na výchovu dětí

Kanál nebyl nalezen

Říkanky pro děti

Kanál nebyl nalezen

Nechejte si zasílat novinky