Dnes slaví : Drahoslav Zítra slaví : Vladislav

Lidovým adventním obyčejem byla výroba hraček z ovoce a sušených plodů. Jejich základem bylo většinou jablko, které bylo doplněno rozinkami, sušenými švestkami apod. Říkalo se jim třesolka, svět, ježek apod. Drobnosti napíchané na špejlích měly vyjadřovat hojnost, plodnost a štěstí. Pojďte se vrátit ke starým adventním zvykům a vytvořit si zvířátka z ovoce. Kromě tvoření si můžete zdravě si zamlsat :-).


Materiál na tvoření: Ovoce (jablko, citrón, pomeranč), sušené ovoce (křížaly, švestky) a koření: hřebíček. Pomůcky: nůž, párátka (špejle), mašličky.

Jak tvořit:

 • Ježek - vybereme větší jabko. Doporučuji umýt než došlo na samotné tvoření, mladší dítě jablko zbaštilo. Lepší je také jablko přepůlit kvůli stabilitě. Do přepůleného jablka se lépe píchají párátka. Na párátka napichujeme sušené ovoce, párátko potom zapíchneme do jablka.  Použijeme-li jako podložku talíř, můžeme ho dosypat ořísky a sušeným ovocem.
 • Prasátko - veselou voňavou dekorací (současnosti :-) je zlaté citronové prasátko. Postup je určitě jasný. Do citrónu se napíchají párátka jako nožičky, případně ouška. Hřebíček se použije na oči a rypáček. Pokud chceme rypáček trochu jiné barvy, dá se kůra trochu ostrouhat na struhadle do tvaru oválu. Ocásek je vyrobený z rozinky napíchnuté na špejli.
 • A další zvířátka -  Fantazii se ale meze nekladou. Naše děti tvoření tak strhlo, že jsme měli zvířátka v podstatě ze všech druhů ovoce, které byly v lednici :-). Měli jsme tak i tygra z pomeranče a slona z jablka :-).  Nutno dodat, že tvoření krásně provoní celý byt!

Tipy na výchovu dětí

 • Jak pomoci dětem vybudovat zdravé pracovní návyky?

  Už kolem tří let věku dítěte se začíná rozvíjet vůle. Vůle je ta složka osobnosti, která nám pomáhá překonávat překážky,

  ...
 • 10. rad k výchově

  Výchova dítěte může být velmi komplikovaná a zároveň je velmi důležitá. Možná, že taková dokonalá výchova dítěte ani neexistuje. Já jsem

  ...
 • Inteligence a rozvoj dítěte

  Péče v prvních dvanácti měsících života dá dítěti často mnohem víc pro jeho rozvoj než celých

  ...

Říkanky pro děti

 • 40 našich nejoblíbenějších

  1. Antoši, máš kocoura na koši! Kocour spadne z koše, porazí Antoše!

  2. Kadla, Kadla, z půdy spadla, natloukla si

  ...
 • Můj andělíček

  Andělíčku, můj strážníčku,

  opatruj mi mou dušičku,

  opatruj ji ve dne, v noci,

  od zlého i od

  ...
 • Jirka

  Jede Jirka na koze,

  bačkory má na noze,

  na bačkorách ostruhy,

  spadl s kozou do struhy.

Nechejte si zasílat novinky